Vİdeo Pazarlama: Doğru Adımlarla Görüntülemeden Fazlasını Edİnİn

girl-3718512_1920.jpg

Video pazarlamanın önemini anlamak için istatistiklere bakmak yeterli…Her gün milyarlarca video izleniyor, kullanıcılar saatlerini video platformlarında geçiriyor. YouTube, en sık kullanılan arama motorları arasında Google’dan sonra ikinci sırada geliyor. Bu durumun farkında olan birçok marka, pazarlama faaliyetlerinde videonun gücünden yararlanmak için birbirleriyle yarışıyor.

Peki, her video ile pazarlama faaliyeti beklenen sonucu veriyor mu? Maalesef hayır… Birçok diğer pazarlama aracında olduğu gibi, video da özenle kurgulanmış bir strateji gerektiriyor. Adımlar baştan doğru atılmadığında; videolar benzerleri arasında kayboluyor, hedef kitleye ulaşmıyor, yeterince izlenmiyor, izlense de herhangi bir dönüşüm yaratmıyor.

Aslında temel birkaç taktikle etkili bir video pazarlama stratejisi oluşturmak ve uygulamak mümkün:

Başlarken…

Bir video yayınlamadan önce şu sorulara cevap vermeye çalışın:

 • Hedef kitlenizin ne tür videolardan hoşlandığını biliyor musunuz?

 • Ne tür videolar yaratmak istediğinizi biliyor musunuz? Örneğin bilgilendirici mi, eğlenceli mi, karşılaştırmalı mı?

 • Hedef kitleniz videolarınızı izledikten sonra ne tür bir aksiyon almalı?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar video stratejinizi belirlemenize büyük oranda yardımcı olur. Örneğin kanal adınızı, kanalınızın ne hakkında olduğunu açıklayan tanım yazınızı ve hangi alanları hedeflediğinizi gösteren etiketlerinizi bu cevaplar doğrultusunda belirleyebilirsiniz. 

Kanalınızı oluşturup videolarınızı yüklemeye başladıktan sonra; videolarınızı daha fazla kişiye ulaştırma konusunda kafa yormaya başlayabilirsiniz:

Öncelikle etkileşim yaratmaya odaklanın

Bunun için videolarınızı yayınladığınız tüm platformları sosyal medya platformları olarak ele alın. Diğer birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi videolarınızı yayınladığınız platformda da beğeni, takipçi, paylaşım ve yorum sayılarınızı artırmak için çalışın.

Örneğin videolarınızın açıklama metinlerinde sorulara yer vermek kullanıcıları yorum yapma konusunda cesaretlendirebilir. Videonuzun altına ekleyeceğiniz “Bir sonraki videonun içeriği ne olmalı?” gibi öneri isteyen bir açıklama metni sayesinde hem izleyicilerinizi diyaloğa dahil edebilir; hem de yeni videolarınız için kolayca yeni konular bulabilirsiniz.

Açıklama metinlerinin ilk 100 karakterinin görüntülenebilir olduğunu; tüm metnin ancak “Daha fazla göster” linkine tıklandığında görüntülenebildiğini göz önünde bulundurarak sorunuzu baştan sorun. Mümkün olduğunca açık uçlu sorular sorarak izleyenleri diyaloğa davet edin.

Kullanıcılar sorularınızı cevapladığında mutlaka kendilerine dönüş yapın. Böylece cevap veren ve yorum yapan kullanıcılara kendilerini dikkate aldığınız mesajını verebilirsiniz.

Kanalınızdaki etkileşimi artırmanın bir diğer yolu da izleyicilerin daha fazla videonuzu izlemelerini sağlamaktır. Bunun için benzer içerikteki videolarınızı oynatma listelerinde (playlist) toplayabilirsiniz. Böylece videonuzu izlemeyi bitiren kullanıcının karşısına hemen yeni videonuzla çıkmış olursunuz. 

Videolarınızın sonunda diğer videolarınıza, hatta video çalma listelerinize link verebilirsiniz. Böylece bir videonuzu izleyen kullanıcılar otomatik olarak diğer videolarınıza da yönlendirilmiş olur. Birden fazla videonuzun izlenmesi, etkileşim oranına paralel olarak yorum ve takipçi sayınızı artırmanızı sağlayabilir.

İzleyicilerinizle Bağ Kurun

Videolarınız sayesinde oluşturduğunuz etkileşimler izleyicilerinizi aboneye dönüştürerek hedef kitlenizle uzun ömürlü bağlantılar kurmanızı sağlayabilir. Abone sayınızın artması yeni videolarınızın izlenme ve etkileşim sayılarının artmasına da katkıda bulunabilir. Çünkü yüklediğiniz her yeni video ile abonelerinize bir bilgilendirme mesajı gider. 

Videonuza logo, ikon gibi markanızı yansıtacak bir tanıtım görselini videonuza filigran (watermark) olarak eklemeniz; benzer videolar arasında farklılaşmasını ve marka adınızla anılmasını sağlar.

Videolarınıza izleyicileri harekete geçiren eyleme çağrı (call-to-action) mesajları eklemeniz de takipçi sayınızı artırmanıza katkıda bulunabilir. Bunun için hem videonuzdaki konuşmanız sırasında sözlü olarak; hem de video açıklama metinlerinde yazılı olarak izleyicilerden kanalınıza abone olmalarını, videolarınızı beğenmelerini, yorumlamalarını veya paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

İzleyicilerinizi harekete geçirmek için yapmanız gereken en temel şey kaliteli içerikler üretmektir. İçerikleriniz yeterince ilgi çekici ve tatmin edici değilse dünyanın en yaratıcı eyleme çağrı mesajları bile işe yaramayabilir.

İzleyicilerinizi Takipçiye Dönüştürün

Video açıklamalarınıza ve kanalınızın hakkında bölümüne markanızla ilgili linkler ekleyebilirsiniz. Örneğin web sitenize, blog’unuza veya sosyal medya hesaplarınıza linkler vererek izleyicileri ilgili kanallara yönlendirebilirsiniz. Bu linkleri verirken takip kodları içeren ve UTM olarak bilinen linkler kullanmanız, kaç tıklama aldığınızı; kaç kişinin yönlendirdiğiniz adresleri ziyaret ettiğini kolayca görmenizi sağlar. UTM linkler yaratmak için https://bitly.com gibi ücretsiz servislerden yararlanabilirsiniz.

Birçok video platformu dönüşüm oranlarınızı artırmanıza katkıda bulunacak araçlar sunar. Örneğin YouTube, sunduğu Kartlar (Cards) özelliği ile videolarınızdan çeşitli yönlendirmeler yapmanızı sağlıyor. Kartlarda fotoğraf, eyleme çağrı (CTA) butonları veya metinlere yer verebilirsiniz. Bu araçları kullanarak web sitenize veya diğer videolarınıza yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Bu kartların videonuzda ne zaman belireceğini de siz belirleyebilirsiniz. Ancak zamanlama konusunda stratejik davranmalısınız. Örneğin en çok tıklama alabileceğinizi düşündüğünüz zamanlarda belirmelerini sağlamanız mantıklı olabilir. Örneğin makyaj tekniklerinden bahseden bir videoda, ilgili makyaj malzemesi kullanılmaya başlandığı anda ekranda bir “Satın Al” butonu belirmesi, kullanıcıları ilgili e-ticaret sayfasına yönlendirerek satışları artırabilir.

Video Pazarlamada Başarı İçin…

Video pazarlama faaliyetlerinizin başarıyla sonuçlanması için yeterli izleyici sayısına ulaşmalı ve izleyicilerinizin içeriklerinizle mümkün olduğunca çok etkileşime girmesini sağlamalısınız. Henüz kanalınızı yaratma aşamasındayken hedeflerinizi belirler ve yukarıdaki temel taktikleri belirli bir strateji doğrultusunda uygularsanız başarılı olmamanız için hiçbir neden yok. Başarınızı sürdürmenizin sırrı ise, aynı kalitede yeterli sıklıkta içerik üretmekten geçiyor.

Artırılmış Gerçeklİk ve Pazarlama: Startup’lar İçİn İpuçları

artgerkap.jpg

Sokaklarda Pokemon arayan o kalabalığı hatırlıyor musunuz? Birçoğumuz artırılmış gerçeklik kavramından o ara haberdar olduk. Birçok marka da bu teknolojiyi kullanmaya o dönemde karar verdi.

Pokemon Go, ilk artırılmış gerçeklik uygulaması olmasa da teknolojinin yaygınlaşması, tam da bu oyunun popülerliği olduğu döneme denk geliyor. Bugün onlarca marka bu teknolojiyle müşterilerini şaşırtarak rekabette öne geçmek için çabalıyor.

Artırılmış gerçeklik, kullanıcının fiziksel çevresinin dijital bilgi ile gerçek zamanlı olarak entegre olmasını kapsıyor. Diğer bir deyişle teknoloji, fiziksel objenin görüntüsüne dijital bilgi veya görüntüleri belirli bir amaç doğrultusunda giydiriyor. Teknoloji bunu gerçekleştirirken HoloLens ve Google Glass gibi ekranlardan veya akıllı telefon ve tablet gibi cihazların kameralarından yararlanıyor.

Artırılmış gerçekliğin giderek artan popülaritesinin temelinde şunlar yatıyor:

• Gerçeklikle olan deneyimimizi geliştiriyor.

• Dijital ve fizikseli etkili bir biçimde birleştiriyor.

• Kendine has ve dikkat çekici.

• Firmalara rekabet avantajı sunuyor.

Artırılmış Gerçekliğin Yükselişi

Teknoloji devleri Apple ve Google çoktan artırılmış gerçeklik uygulamaları için ‘developer framework’lerini tanıttılar. Apple CEO’su Tim Cook, bu teknolojiyi sürekli olarak savunanlar arasında. Öyle ki günün birinde bu teknoloji olmadan nasıl yaşadığımızı merak edeceğimizi düşünüyor.

Deloitte Global'e göre, “2018’de hala yolun başında sayılabilecek artırılmış gerçeklik teknolojisi yıllar sürecek evriminin sonunda kullanıcıları büyüleyecek. Kamera tabanlı uygulamalarla birleşerek evrimini sürdürecek olan bu teknoloji, sadece bir yenilik olarak görülmeyip çok daha büyük bir anlam ifade edecek. Öyle ki, gelecekte sanal gerçeklikle yaratılan kurguyu gerçekten ayırmak çok zor olacak.

Artırılmış gerçekliğin sunduğu avantajları özellikle spor, tıp, eğitim, eğlence, sağlık ve yayıncılık gibi alanlarda gözlemlemek mümkün. Teknoloji ayrıca pazarlama alanında da sınırları zorlayan birçok yaratıcı uygulamaya kaynaklık ediyor.

Artırılmış Gerçeklik ve Pazarlama

Bugün giderek daha fazla firma artırılmış gerçekliği pazarlama planlarına dahil ediyor. Artırılmış gerçeklik pazarlamacılara;

 • İnteraktif bir müşteri deneyimi sunma

 • Ağızdan ağıza pazarlama ve sosyal paylaşım şanslarını artırma

 • Kişiselleştirilmiş bir deneyim sunma

 • Kullanıcı bağlılığını artırma

 • Kullanıcı deneyimini iyileştirme

 • Ürün denemeleri için kullanıcıları teşvik etme

 • Gerçek zamanlı pazarlama uygulamaları da dahil olmak üzere tanıtım olasılıklarını artırma

 • Markaları farklılaştırma

 gibi konularda katkıda bulunuyor.

 Kullanıcı Bağlılığını Artırma

 The Drum’a göre artırılmış gerçeklik kullanıcıların dikkatini 85 saniyeden daha uzun bir süre çekebiliyor, etkileşim oranlarını %20 artırıyor ve tıklama başı satın alma oranlarını %33 artırıyor.

Artırılmış gerçeklik, geleneksel tanıtım yöntemlerini yaratıcı yöntemlere dönüştürerek müşteri bağlılığını artırıyor. Tanıtım için kullanıldığında müşterilerin dikkatini çekiyor ve daha fazla insana ulaşılmasını sağlıyor. Bu avantajların farkında olan birçok firma, bu teknolojiden reklam ve tanıtım faaliyetlerinde yararlanıyor. Sosyal medya trendlerinin şekillenmesinde de büyük rol oynaması beklenen artırılmış gerçeklik teknolojisi, ağızdan ağıza pazarlama ve sosyal paylaşım fırsatlarını da artırıyor.

 Bu teknolojinin kullanıldığı başarılı örneklerden bazıları şöyle:

Snapchat Lensleri

Snapchat, bu teknolojiyi kullanan ilk uygulamalar arasında yer alıyor. Uygulamanın sunduğu artırılmış gerçeklik lensleri sayesinde kullanıcılar çektikleri selfie’lere yüz filtrelerinden ekleyebiliyor. Uygulama, kullanıcılara ayrıca kendi lenslerini yaratma fırsatı da sunuyor. Böylece kullanıcılar kendi karakterlerini ve ilgi alanlarını yansıtan lensler yaratabiliyorlar. Yarattıkları bu lensleri diğer Snapchat kullanıcılarına da sunabiliyorlar. Bu uygulama interaktif kullanımın yanı sıra Snapchat’in popülerliğini de artırıyor.

Kaynak: Snapchat

Kaynak: Snapchat

Chairish

Vintage mobilya ve dekorasyon ürünleri sunan bir sanal pazar olan Chairish de artırılmış gerçeklik tabanlı bir mobil uygulama sunuyor. Uygulama “Alanınızda görüntüleyin” isimli özelliği ile kullanıcılara beğendikleri ürünleri kendi evlerinde görüntüleme olanağı sunuyor.

Chairish Instagram’da bir yarışma düzenleyerek kullanıcılardan artırılmış gerçeklik uygulamasını kullanarak Charish ürünlerini içeren bir alan yaratmalarını istedi. Yarışma sayesinde artırılmış gerçeklik uygulamasının indirilme sayısı hızla arttı. Bu uygulama artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıcı bağlılığını ve sosyal paylaşımı artırdığını kanıtlıyor.

Siemens

Siemens artırılmış gerçeklik teknolojisinden pazarlama materyallerinde yararlanıyor. Teknolojinin bilgi vermeyi ve yönlendirme yapmayı kolaylaştıran yapısı sayesinde kullanıcılar ürün özelliklerini daha rahat anlayabiliyor. Siemens sunduğu interaktif içerikle kullanıcı deneyimini iyileştiriyor, kullanıcıların ürün ve hizmetleri daha iyi anlamasına ve markaya olan bağlılıklarının artmasına katkıda bulunuyor.

Kullanıcıları Ürünleri Denemeye Teşvik Etme

Bir kanepenin oturma odanızda nasıl görüneceğini daha onu satın almadan görmek ya da bir güneş gözlüğü veya ruju denemeden size yakışıp yakışmayacağını anlamak imkansızmış gibi görünse de artırılmış gerçeklik sayesinde mümkün.

Artırılmış gerçeklik, ürünleri çok daha gerçekçi bir şekilde yansıtıyor. Böylece müşteriler bir ürünün ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağını rahatlıkla anlayabiliyor. Teknoloji sayesinde kullanıcılar mobilya ve kozmetik gibi denenmesi neredeyse olanaksız olan ürünleri evlerinden çıkmak zorunda kalmadan deneyerek minimum riskle doğru satın alma kararını verebiliyor.

Facebook’un Artırılmış Gerçeklik Temelli Reklam Kampanyaları

Facebook işletmelere haber akışında ve Messenger üzerinde artırılmış gerçeklik kullanarak ürünlerini tanıtma fırsatı sunuyor. Örneğin, Michael Kors artırılmış gerçeklik tabanlı reklamları Facebook’ta kullanan ilk markalar arasında yer alıyor. Marka, bu teknolojiyi kullanarak yeni çıkardığı güneş gözlüklerini tanıttı. Kullanıcılar, telefon kameralarını kullanarak yeni gözlük modelini deneme şansı elde etti.

Kaynak:Facebook

Kaynak:Facebook

L’Oréal Makeup Genius Uygulaması

L’Oréal, Makeup Genius adında bir sanal makyaj uygulaması sunuyor. Uygulama, akıllı telefon kameralarını sanal aynalara dönüştürüyor ve kullanıcılara L’Oréal makyaj ürünlerini deneme olanağı sunuyor. Sadece ABD’de erişilebilen bu uygulama kullanıcılara kendilerine en uygun makyaj ürünlerini belirleme ve ona göre alışveriş yapma şansı sunuyor. Uygulama, kişisel bir deneyim sunarak kullanıcıları makyaj ürünlerini denemeye teşvik ediyor.

IKEA
IKEA’nın artırılmış gerçeklik teknolojisi içeren uygulaması Place, kullanıcılara IKEA mobilyalarının evlerinde nasıl görüneceği hakkında fikir veriyor. Kullanıcıların katalogdan seçtikleri bir mobilyanın evlerinin herhangi bir köşesinde nasıl duracağını görmek için tek yapmaları gereken, telefonlarını o köşeye yöneltmek. Uygulama kullanıcılara satın almadan önce ilgilendikleri mobilyanın evlerinde nasıl duracağını görme fırsatı sunuyor.

Eğlenceli Deneyimler Sunma

Artırılmış gerçeklik işletmelere müşterileri için eğlenceli deneyimler sunma şansı tanıyor. Özellikle oyunlaştırma alanında kullanılan bu teknoloji, eğlenceli ve zorlayıcı deneyimler sunarken kullanıcı etkileşimini de artırıyor.

Disney Boyama Uygulaması

Disney’in artırılmış gerçeklik teknolojisi içeren boyama uygulaması, kâğıt üzerindeki iki boyutlu görselleri anime edilmiş üç boyutlu karakterlere dönüştürüyor. Örneğin kâğıt üzerinde boyanmış bir fil, uygulama tarafından görüntülendiğinde aynı renklerle gerçek zamanlı olarak üç boyutlu bir karaktere dönüşüyor.

Pizza Hut Menüsü

Pizza Hut’ın artırılmış gerçeklik teknolojisi içeren menüsü de eğlence odaklı artırılmış gerçeklik uygulamalarına başarılı bir örnek teşkil ediyor. Uygulama, kullanıcıların menüde gezinerek istedikleri pizzayı sipariş etmelerine olanak tanımakla kalmıyor; bedava pizza kazanma şansı elde edecekleri bir de oyun içeriyor.

Le Petit Chef

Skullmapping firması tarafından geliştirilen Le Petit Chef, restoran endüstrisine yönelik olarak geliştirilmiş olan üç boyutlu bir karakter. Restoran misafirlerine unutulmaz bir deneyim sunan bu uygulama artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde Le Petit Chef’in bir anda misafirlerin tabaklarında belirmesini sağlıyor. Küçük şef birkaç dakika boyunca misafirlere sipariş ettikleri yemeğin yapılışını gösteriyor. İşini tamamlar tamamlamaz, gerçek bir garson bu yemeği servis etmek için geliyor. Dünyanın sayılı şehrinde belirli zaman ve mekanlarda gerçekleştirilen bu gösteri büyük ilgi görüyor.

Pazarlama Alanında Artırılmış Gerçeklik Teknolojisini Kullanmak İsteyenlere İpuçları

Pazarlama faaliyetlerinizde artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanmayı planlıyorsanız;

 • Hedef kitlenizi göz önünde bulundurun ve ilgilerini çekecek şeyler sunun.

 • Teknolojinin yeniliğinden doğan albenisine güvenmeyin, fonksiyonel bir şeyler de sunun.

 • Gerçekten işe yarayan kaliteli içerikler yaratın.

 • Hedef kitlenizle anlamlı bir etkileşim yakalayın.

Sonuç

Artırılmış gerçeklik teknolojisi pazarlama alanında yeni fırsatlar sunuyor. Pazarlamacılar teknolojiyi kullanarak markalarını ve hikayelerini doğrudan müşterilerinin dünyalarına aktarabiliyorlar. Artırılmış gerçeklik, özgün ve yaratıcı bir deneyime olanak tanıyarak müşteri bağlılığını artırıyor. Bu teknolojiye yapılan yatırım, startup’ların daha etkili pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmelerine katkıda bulunuyor.

İOS İÇİN App Store Optİmİzasyonu Tüyoları

ios_icin_aso.jpg

Mobil uygulama geliştiren bir startup’ınız mı var? Ya da üretmekte olduğunuz ürün veya hizmetin bir mobil versiyonu mu var?

Her koşulda, uygulamanızı pazarlamanız ve büyük bir olasılıkla bunu kısıtlı bir bütçeyle yapmanız gerekecek.

Kullanabileceğiniz çeşitli araçlar düşünüldüğünde, App Store optimizasyonu hem etkili hem de ücretsiz bir çözüm sunarak ihtiyacınızı karşılayabilir.

 App Store Optİmİzasyonu Nedİr?

App Store Optimizasyonu, bir mobil uygulamanın Apple'ın çevrimiçi uygulama mağazası App Store’daki aramalarda üst sıralarda yer almasını sağlayacak şekilde düzenlenmesi olarak tanımlanabilir. Kısaca ASO olarak anılan App Store optimizasyonu, bir mobil uygulamanın görünürlüğünü ve trafiğini artırarak indirme sayılarının artırılmasını hedefler.

ASO Neden Önemlİ?

 Forrester’a göre uygulamaların %63’ü App Store aramaları sonucu bulunuyor. Bu bilgi, potansiyel müşterilerinizin uygulamanızı büyük ihtimalle App Store’da arama yaparak bulacağını gösteriyor. Ancak yüzlerce uygulama arasından sizin uygulamanızı bulmaları da kolay değil. Statisa tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, uygulama pazarlamanın en zor yanlarından biri bulunur olabilmek. Bu alanda faaliyet gösteren pazarlama uzmanlarının %50’si bugün uygulama keşfinin her zamankinden zor olduğunu düşünüyor. Bu da App Store optimizasyonun önemine işaret ediyor.  

App Store Optİmİzasyonunun Avantajları

 App Store optimizasyonu:

•   Uygulamanın görünürlüğünü artırır.

•   Yeni kullanıcılara ulaşmanın gerektirdiği maliyeti azaltır.

•   Büyük bir bütçe gerektirmez, neredeyse ücretsizdir.

•   İndirilme sayılarını artırır.

•   Uygulamayı indirme potansiyeli yüksek kullanıcılara ulaşılmasına katkıda bulunur.

•   Müşteri bağlılığını artırarak uzun soluklu müşteri ilişkileri geliştirilmesine yardımcı olur.

EtkİLİ ASO İÇİN İpuçları

Anahtar kelimeler, uygulama adı, uygulama tanımı, görsel tasarım, indirilme sayısı, rating ve yorum sayısı bir uygulamanın arama sonuçlarını etkileyen temel unsurlar arasında yer alıyor. ASO çabalarınızın etkili sonuçlar vermesi için bu unsurlara dair aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Anahtar Kelime

•   Übersuggest, One Look Reverse Dictionary gibi farklı araçlar kullanarak doğru anahtar kelimeleri belirleyin.

•   Anahtar kelime belirlerken popülaritelerinden çok uygulamanızla olan ilgilerine odaklanın.

•   Fikir edinmek için benzer uygulamaların aldığı kullanıcı yorumlarına bakın.

•   Kendinizi kullanıcılarınızın yerine koyarak ne tür kelimelerle arama yapabileceklerini düşünün.

•   Başlangıçta popüler olmayan anahtar kelimeleri tercih edin.

•   Uygulamanızın bilinirliği arttıkça daha zor ve popüler kelimeleri hedefleyebilirsiniz.

•   Aramalarda daha net sonuçlar sunmak için long-tail olarak bilinen uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih edin (yabancı dil pratik yerine İspanyolca pratik gibi).

•   Anahtar kelimelerinizin arama sonuçlarındaki sıralamalarına bakın ve sürekli güncelleme ile sonuçları iyileştirin.

Uygulama İsmi

Örnek uygulama ismi (Instagram)

Örnek uygulama ismi (Instagram)

•   Uygulamanız için hatırlanması kolay ve yaratıcı bir isim bulun.

•   Bu isim potansiyel kullanıcılarınıza uygulanmanın neyle ilgili olduğuna dair bir fikir versin.

•   En önemli anahtar kelimelerinizi uygulama isminde geçirin.

•   İsminizi belirlerken 30 karakterlik bir sınır olduğunu unutmayın.

•   Uygulamanızın ismi aynı zamanda linki olacağı için özel karakterler kullanmamaya özen gösterin.

•   30 karaktere izin veren alt başlıkta da önemli anahtar kelimelere yer verin.

Tanım

•   Uygulamanızın ne ile ilgili olduğunu, potansiyel kullanıcılarınızın dikkatini çekecek şekilde açıklayın.

•   Sosyal medya linkleri ve uygulama ile ilgili bilgilerin yer aldığı çeşitli linklere bu bölümde yer verin.

•   Açıklama metinlerinin kısa ve anlaşılır olmasına özen gösterin.

•   Uygulamanızın sunduğu faydalardan söz edin.

•   “Call to action” kullanarak kullanıcıları uygulamanızı indirmeye teşvik edin.

•   App Store’un keyword alanına çeşitli anahtar kelimeler ekleyerek uygulamanızın bulunmasını kolaylaştırın.

•   Bu anahtar kelimeleri eklerken 100 karakterlik sınırı geçmemeye ve firma veya uygulama adını eklememeye özen gösterin.

Örnek açıklama/description (Instagram)

Örnek açıklama/description (Instagram)

Görsel Tasarım

•   Uygulamanızın App Store’daki sayfasında ikna edici görseller kullanın.

•   Basit, göze hitap eden ve hatırlanması kolay bir uygulama ikonu kullanın.

•   İkonunuzu tasarlarken farklı iOS cihazları için farklı boyutlar gerekebileceğini unutmayın.

•   İkonunuzun uygulamanızın fonksiyonunu hatırlatır nitelikte olması faydalı olabilir.

•   Kısa resim metinleri içeren kaliteli ekran görüntüleri kullanın.

•   Ekran görüntülerinde uygulamanızın kullanımını farklı açılardan gösterin.

•   Uygulamanızın kullanımını gösteren bir videoya da yer verebilirsiniz.

Örnek görsel tasarım: ikon ve ekran görüntüleri (Instagram)

Örnek görsel tasarım: ikon ve ekran görüntüleri (Instagram)

İndirilme Sayıları

•   Uygulamanızın indirilme sayısının artması arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlar.

•   App Store’daki uygulama sayfanıza yönlendirme yapan ve uygulama hakkında detaylar içeren bir landing page hazırlayın.

•   Farklı sosyal mecraları ve uygulama değerlendirme sitelerini hedefleyerek uygulamanızı tanıtın.

•   Uygulamanızı tanıtırken sosyal medya, e-posta pazarlama ve içerik pazarlama gibi çeşitli araçlardan yararlanın.

•   İndirilme sayılarını düzenli olarak kontrol ederek uygulamanızın performansını ölçün ve gerekli aksiyonu alın.

Rating’ler ve Yorum Sayıları 

•   Uygulamanız hakkında yorum yazılmasını teşvik edin.

•   Zaman kaybettirmeyen, kolayca yorumlamaya olanak tanıyan bir yorum paylaşım mekanizması geliştirin.

•   Kullanıcıların nereye ve nasıl yorum yazabileceklerini net olarak belirtin.

•   Uygulamanızı sık kullanan kullanıcılara ulaşarak yorum paylaşmalarını isteyin.

•   Yorum isterken zamanlamanıza dikkat edin. Örneğin, kullanıcılarınızın uygulamanızdan keyif aldığı bir anda -yeni bir seviyeye geçtiklerinde ya da yeni bir özelliğin kilidini açtıklarında yorumlamalarını isteyin.

•   Apple’ın rating prompt özelliğini kullanarak kullanıcıların uygulamanızı puanlamasını isteyin.

•   Kullanıcılarınızdan puanlama yapmalarını isterken kullandığınız mesajları alternatifleriyle test edin ve işe yarayan mesajları kullanın.

•   Olumsuz yorumları engellemek için anında ve yeterli müşteri desteği sunun.

Örnek uygulama rating ve yorumları (Instagram)

Örnek uygulama rating ve yorumları (Instagram)

Sonuç

 App Store optimizasyonu, trendlerden haberdar olmayı ve değişen koşullar doğrultusunda güncellemeler yapmayı gerektiren uzun soluklu bir çalışma gerektiriyor. Daha doğru adımlar atabilmek için, faaliyetlerinizin sonuçlarını düzenli olarak ölçün ve analitik araçlar kullanarak uygulamanızın görünürlüğünü değerlendirin. Her zaman en iyi ASO örneklerinden haberdar olun. Çünkü ASO kuralları sürekli değişiyor ve ufak bir değişim uygulama sıralamasını doğrudan etkileyebiliyor. Bu nedenle trendleri yakından takip ederek her türlü değişime zamanında uyum sağlamaya çalışın. Uygulamanızın görünürlüğünü ve indirme sayılarını artırmak için ASO faaliyetlerinize titizlikle yaklaşın ve sürekli iyileştirmelerle stratejinizi güncel tutun.