8 Adımda Etkİlİ Bİr Artırılmış Gerçeklİk StrateJİsİ Gelİştİrme

AR.jpg

Artırılmış gerçeklik teknolojisi yükselişini sürdürüyor. 

Hemen hemen her gün bu teknolojinin kullanıldığı bir proje haberi görüyoruz. Apple, Google, Facebook ve Snapchat gibi teknoloji devleri şirketlerini bir adım öteye taşıyacak ürünler geliştirmek için bu teknolojiden yararlanıyorlar.

Çünkü artırılmış gerçeklik teknolojisi parlak bir gelecek vaat ediyor.

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, artırılmış gerçeklik pazarının 2017-2023 yılları arasında yaklaşık %39 büyüme oranıyla 30 milyar dolarlık hacme ulaşması bekleniyor.

Kısacası, artırılmış gerçeklik teknolojisini mobil teknolojilerinizle entegre etmek için bundan daha uygun bir zaman olamaz. Ancak işe başlamadan önce etkili bir artırılmış gerçeklik stratejiniz olduğundan emin olmalısınız.

Aşağıda 8 adımda etkili bir artırılmış gerçeklik stratejisi oluşturmaya dair ipuçları yer alıyor:

1.    Müşteri beklentilerini anlayın.

Artırılmış gerçeklik her ne kadar sürekli ilgi gören popüler bir kavram olsa da müşterilere bir fayda sunması gerekiyor. Diğer bir deyişle, sırf teknolojinin popülerliğinden yararlanmak için artırılmış gerçeklik tabanlı bir uygulama geliştirmek yanlış bir karar olabilir. Aksine, müşteri odaklı bir yaklaşımla yola çıkarak müşteri ihtiyaçlarına odaklanan bir uygulama geliştirmelisiniz. 

Öncelikle müşterilerin artırılmış gerçeklik teknolojisinden ne beklediğini anlayın. Böylece ihtiyaçlarını tam anlamıyla cevaplayan çözümler sunabilirsiniz. Sunduğunuz uygulamayla kullanıcıların hayatına bir katkı sağladığınızdan emin olun. Bunun için uygulamanızın kullanıcı deneyimini iyileştirmesi, üretkenliği artırması ya da bir süreci basitleştirmesi gerekir.  Bu yaklaşımla ürün geliştirirseniz, hedef kitlenizle aranızda güçlü bağlar oluşturabilirsiniz. Bu yaklaşım ayrıca doğru bir mesaj oluşturmanıza ve hedef kitlenizle etkili iletişim kurmanıza de katkıda bulunur.

2.    Rekabeti analiz edin

Artırılmış gerçeklik temelli uygulamaların sayısı her geçen gün artıyor. Gerek işletmelere gerekse bireysel kullanıcılara yönelik eğlence, eğitim, üretim odaklı örnekler görüyoruz. Kısacası rekabet artıyor ve rekabette güçlü bir konuma sahip olabilmek için hazırlıklı olmak gerekiyor. 

Rekabet durumunu anlamaya çalışın. Temel oyuncular kim? Kim ne üretiyor? Ürünlerini nasıl konumlandırıyorlar? Hangi iletişim kanallarını kullanıyorlar? Ne tür mesajlar iletiyorlar? İletişim dilleri nasıl? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar sayesinde rakiplerinizden ayrışmanızı sağlayacak bir marka stratejisi geliştirebilirsiniz. 

3.    Başarılı bir ekip kurun ve ekibinizi eğitin

Artırılmış gerçeklik stratejilerinin temelinde mobil cihazlar yer alıyor. Bu cihazlar, teknolojinin gelişiminde büyük rol oynuyor. Diğer bir deyişle, cihazlar ve teknoloji birbirinden etkileniyor. Örneğin Google ve Apple gibi mobil teknolojilere odaklanan firmaların promosyon stratejilerinde artırılmış gerçeklik önemli bir paya sahip. Artırılmış gerçeklik ve mobil teknolojiler arasındaki bu sıkı ilişki, mobil teknoloji ekiplerine düşen rolü de artırıyor. 

Artırılmış gerçeklik hala yeni ve gelişimini sürüyor. Bu nedenle, son gelişmeleri yakalayabilmek için mobil ekibiniz eğitime ihtiyaç duyabilir. Ayrıca içerik yaratma, üç boyutlu modelleme, arayüz tasarımı vb. konularda yeni yetenekler kazanmaları da gerekebilir. 

Artırılmış gerçeklik konusuna odaklanan çok sayıda kaynak var. Google ve Apple gibi teknoloji firmaları, platformlarının promosyonu için çeşitli kaynaklar sunuyor. Bu kaynakların dışında bağımsız yazılım geliştiriciler tarafından hazırlanan birçok faydalı içeriği internette bulmak mümkün. Ekibinizin tüm bu kaynaklara kolayca ulaşabildiğinden emin olun ve artırılmış gerçeklik konusunda kendilerini geliştirmelerine destek olun.

4.    Doğru platformu seçin

Artırılmış gerçeklik teknolojisini destekleyen platformların sayısı artıyor. Küresel teknoloji devleri çoktan kendi platformlarını geliştirmiş durumda. Apple tarafından geliştirilen ARKit ve Google tarafından geliştirilen ARCore bu platformlar arasında. Bunun dışında kendi yazılım geliştirme kitlerini sunan çok sayıda bağımsız platformdan söz etmek mümkün. EasyAR, Vuforia, MaxST, DeepAR ve Wikitude bu platformlara örnek verilebilir. 

Kısacası onlarca seçenek var ve yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı en iyi cevaplayacak platformu bulmak. Bunun için mobil geliştirme ekibinizle bir araya gelerek mevcut platformlar ve ihtiyaçlarınız üzerine konuşmalısınız. Platformların sunduklarıyla ekibinizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılaştırmak doğru kararı vermenize yardım edebilir. Tercih yaparken gelecekte ihtiyaç duyabileceğiniz teknik destek konusunu göz ardı etmeyin ve en iyi desteği sunabilecek platformlara öncelik verin.

5.    Gerektiğinde Uzman Desteği Alın

Ekibinizdeki mobil yazılımcılar ne kadar başarılı ve deneyimli olursa olsun, konu artırılmış gerçeklik olunca uzman desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Artırılmış gerçeklik yeni sayılabilecek bir alan ve bu alanda kazanılan tüm deneyim, şimdiye kadar gerçekleştirilmiş başarılı uygulamaların birer sonucu. Diğer bir deyişle teknolojiyi daha iyi anlayabilmek ve doğru kullanabilmek için belli bir birikim gerekiyor. 

Bu nedenle mevcut mobil ekibinizi artırılmış gerçeklik konusunda deneyimi olan uzmanlarla bir araya getirerek destekleyebilirsiniz. Özellikle başlangıç aşamasında uzman desteği almak projelerinizi başarıyla yürütmenize katkıda bulunabilir.

6.    Kaliteli İçerikler Üretin

Artırılmış gerçeklik başlı başına dikkat çekici bir teknoloji olsa da uygulamaların yeterli ilgi görmesinde içeriğe hala büyük rol düşüyor. İster bir oyun, isterse üretkenliğe odaklanan bir iş uygulaması olsun; başarı için içeriğe yeterince odaklanmak gerekiyor. Artırılmış gerçeklik uygulamalarında içeriği hikâye ve görsel unsurlar oluşturuyor.

İçerik oluştururken hedef kitlenizi ve uygulamanızın doğasını göz önünde bulundurun. Kaliteli içerikler oluşturmanızı sağlayacak araçlar kullanın. İçeriğinize dair hikâye, renk, imaj, ses gibi tüm unsurları hedef kitlenizin beklentilerini karşılayacak şekilde tutarlı bir yaklaşımla bir araya getirin.

7.    Uygulamanızın Hazır Olduğundan Emin Olun

Uygulama lansman sürecinde test büyük önem taşıyor. Söz konusu teknoloji artırılmış gerçeklik olduğunda, testin önemi de artıyor. Artırılmış gerçeklik, kullanıcı deneyimiyle doğrudan ilgili. Bu teknolojiyi kullanan bir oyunu test etmek de bir bilgisayar oyununu test etmeye benziyor. 

Bu nedenle, artırılmış gerçeklik içeren bir uygulamayı test ederken kullanıcı deneyimini iyileştirme konusuna odaklanmak gerekiyor. Bunun için uygulamanın mümkün olduğunca çok değişken göz önünde bulundurularak test edilmesi gerekiyor. Örneğin, artırılmış gerçeklik özelliklerinin doğru çalışıp çalışmadığını görmek için farklı cihazlarla test etmek; uygulamanın anlaşılır ve kolay kullanılabilir olup olmadığını ölçmek için ise farklı hedef grupları testlere dahil etmek gerekebilir.

8.    Kullanıcıların Teknolojiyi Anlamalarına Yardımcı Olun

Uygulamanız kullanıcılarla buluşmaya hazır. Şimdi yapmanız gereken, daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamak. Bunun için detaylı bir iletişim planı hazırladığınızdan emin olun. Hedef kitlenizi düşünün. Kimleri hedefliyorsunuz? Onlara ulaşmak için kullanılabilecek en etkili kanallar hangileri? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, iletişim stratejinizi şekillendirecek. 

Mesajınızı uygulamanızın sunduğu faydalar üzerinden kurgulayabilirsiniz. Örneğin gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunmak veya verimliliği artırmak, vurgulanabilecek özellikler arasında yer alabilir.

Artırılmış gerçeklik birçok insan için hala yeni bir teknoloji olduğundan uygulamanızın bilgi sayfasında, teknolojinin basit bir tanımına yer verebilirsiniz. Böylece, kullanıcılara teknolojinin genel olarak ne işe yaradığından ve uygulamanızın neyle ilgili olduğundan bahsetmiş olursunuz.

Sonuç

Yükselen bir teknoloji olarak artırılmış gerçeklik, farklı sektörler için büyük potansiyel sunuyor. Bu teknolojiyi içeren ürün ve hizmetler geliştirmeyi planlıyorsanız, bundan daha iyi bir fırsat olmayabilir. Doğru bir artırılmış gerçeklik stratejisi ile doğru adımları atabilir; teknolojiden en etkili şekilde faydalanabilirsiniz.