Artırılmış Gerçeklİk ve Pazarlama: Startup’lar İçİn İpuçları

artgerkap.jpg

Sokaklarda Pokemon arayan o kalabalığı hatırlıyor musunuz? Birçoğumuz artırılmış gerçeklik kavramından o ara haberdar olduk. Birçok marka da bu teknolojiyi kullanmaya o dönemde karar verdi.

Pokemon Go, ilk artırılmış gerçeklik uygulaması olmasa da teknolojinin yaygınlaşması, tam da bu oyunun popülerliği olduğu döneme denk geliyor. Bugün onlarca marka bu teknolojiyle müşterilerini şaşırtarak rekabette öne geçmek için çabalıyor.

Artırılmış gerçeklik, kullanıcının fiziksel çevresinin dijital bilgi ile gerçek zamanlı olarak entegre olmasını kapsıyor. Diğer bir deyişle teknoloji, fiziksel objenin görüntüsüne dijital bilgi veya görüntüleri belirli bir amaç doğrultusunda giydiriyor. Teknoloji bunu gerçekleştirirken HoloLens ve Google Glass gibi ekranlardan veya akıllı telefon ve tablet gibi cihazların kameralarından yararlanıyor.

Artırılmış gerçekliğin giderek artan popülaritesinin temelinde şunlar yatıyor:

• Gerçeklikle olan deneyimimizi geliştiriyor.

• Dijital ve fizikseli etkili bir biçimde birleştiriyor.

• Kendine has ve dikkat çekici.

• Firmalara rekabet avantajı sunuyor.

Artırılmış Gerçekliğin Yükselişi

Teknoloji devleri Apple ve Google çoktan artırılmış gerçeklik uygulamaları için ‘developer framework’lerini tanıttılar. Apple CEO’su Tim Cook, bu teknolojiyi sürekli olarak savunanlar arasında. Öyle ki günün birinde bu teknoloji olmadan nasıl yaşadığımızı merak edeceğimizi düşünüyor.

Deloitte Global'e göre, “2018’de hala yolun başında sayılabilecek artırılmış gerçeklik teknolojisi yıllar sürecek evriminin sonunda kullanıcıları büyüleyecek. Kamera tabanlı uygulamalarla birleşerek evrimini sürdürecek olan bu teknoloji, sadece bir yenilik olarak görülmeyip çok daha büyük bir anlam ifade edecek. Öyle ki, gelecekte sanal gerçeklikle yaratılan kurguyu gerçekten ayırmak çok zor olacak.

Artırılmış gerçekliğin sunduğu avantajları özellikle spor, tıp, eğitim, eğlence, sağlık ve yayıncılık gibi alanlarda gözlemlemek mümkün. Teknoloji ayrıca pazarlama alanında da sınırları zorlayan birçok yaratıcı uygulamaya kaynaklık ediyor.

Artırılmış Gerçeklik ve Pazarlama

Bugün giderek daha fazla firma artırılmış gerçekliği pazarlama planlarına dahil ediyor. Artırılmış gerçeklik pazarlamacılara;

 • İnteraktif bir müşteri deneyimi sunma

 • Ağızdan ağıza pazarlama ve sosyal paylaşım şanslarını artırma

 • Kişiselleştirilmiş bir deneyim sunma

 • Kullanıcı bağlılığını artırma

 • Kullanıcı deneyimini iyileştirme

 • Ürün denemeleri için kullanıcıları teşvik etme

 • Gerçek zamanlı pazarlama uygulamaları da dahil olmak üzere tanıtım olasılıklarını artırma

 • Markaları farklılaştırma

 gibi konularda katkıda bulunuyor.

 Kullanıcı Bağlılığını Artırma

 The Drum’a göre artırılmış gerçeklik kullanıcıların dikkatini 85 saniyeden daha uzun bir süre çekebiliyor, etkileşim oranlarını %20 artırıyor ve tıklama başı satın alma oranlarını %33 artırıyor.

Artırılmış gerçeklik, geleneksel tanıtım yöntemlerini yaratıcı yöntemlere dönüştürerek müşteri bağlılığını artırıyor. Tanıtım için kullanıldığında müşterilerin dikkatini çekiyor ve daha fazla insana ulaşılmasını sağlıyor. Bu avantajların farkında olan birçok firma, bu teknolojiden reklam ve tanıtım faaliyetlerinde yararlanıyor. Sosyal medya trendlerinin şekillenmesinde de büyük rol oynaması beklenen artırılmış gerçeklik teknolojisi, ağızdan ağıza pazarlama ve sosyal paylaşım fırsatlarını da artırıyor.

 Bu teknolojinin kullanıldığı başarılı örneklerden bazıları şöyle:

Snapchat Lensleri

Snapchat, bu teknolojiyi kullanan ilk uygulamalar arasında yer alıyor. Uygulamanın sunduğu artırılmış gerçeklik lensleri sayesinde kullanıcılar çektikleri selfie’lere yüz filtrelerinden ekleyebiliyor. Uygulama, kullanıcılara ayrıca kendi lenslerini yaratma fırsatı da sunuyor. Böylece kullanıcılar kendi karakterlerini ve ilgi alanlarını yansıtan lensler yaratabiliyorlar. Yarattıkları bu lensleri diğer Snapchat kullanıcılarına da sunabiliyorlar. Bu uygulama interaktif kullanımın yanı sıra Snapchat’in popülerliğini de artırıyor.

Kaynak: Snapchat

Kaynak: Snapchat

Chairish

Vintage mobilya ve dekorasyon ürünleri sunan bir sanal pazar olan Chairish de artırılmış gerçeklik tabanlı bir mobil uygulama sunuyor. Uygulama “Alanınızda görüntüleyin” isimli özelliği ile kullanıcılara beğendikleri ürünleri kendi evlerinde görüntüleme olanağı sunuyor.

Chairish Instagram’da bir yarışma düzenleyerek kullanıcılardan artırılmış gerçeklik uygulamasını kullanarak Charish ürünlerini içeren bir alan yaratmalarını istedi. Yarışma sayesinde artırılmış gerçeklik uygulamasının indirilme sayısı hızla arttı. Bu uygulama artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıcı bağlılığını ve sosyal paylaşımı artırdığını kanıtlıyor.

Siemens

Siemens artırılmış gerçeklik teknolojisinden pazarlama materyallerinde yararlanıyor. Teknolojinin bilgi vermeyi ve yönlendirme yapmayı kolaylaştıran yapısı sayesinde kullanıcılar ürün özelliklerini daha rahat anlayabiliyor. Siemens sunduğu interaktif içerikle kullanıcı deneyimini iyileştiriyor, kullanıcıların ürün ve hizmetleri daha iyi anlamasına ve markaya olan bağlılıklarının artmasına katkıda bulunuyor.

Kullanıcıları Ürünleri Denemeye Teşvik Etme

Bir kanepenin oturma odanızda nasıl görüneceğini daha onu satın almadan görmek ya da bir güneş gözlüğü veya ruju denemeden size yakışıp yakışmayacağını anlamak imkansızmış gibi görünse de artırılmış gerçeklik sayesinde mümkün.

Artırılmış gerçeklik, ürünleri çok daha gerçekçi bir şekilde yansıtıyor. Böylece müşteriler bir ürünün ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağını rahatlıkla anlayabiliyor. Teknoloji sayesinde kullanıcılar mobilya ve kozmetik gibi denenmesi neredeyse olanaksız olan ürünleri evlerinden çıkmak zorunda kalmadan deneyerek minimum riskle doğru satın alma kararını verebiliyor.

Facebook’un Artırılmış Gerçeklik Temelli Reklam Kampanyaları

Facebook işletmelere haber akışında ve Messenger üzerinde artırılmış gerçeklik kullanarak ürünlerini tanıtma fırsatı sunuyor. Örneğin, Michael Kors artırılmış gerçeklik tabanlı reklamları Facebook’ta kullanan ilk markalar arasında yer alıyor. Marka, bu teknolojiyi kullanarak yeni çıkardığı güneş gözlüklerini tanıttı. Kullanıcılar, telefon kameralarını kullanarak yeni gözlük modelini deneme şansı elde etti.

Kaynak:Facebook

Kaynak:Facebook

L’Oréal Makeup Genius Uygulaması

L’Oréal, Makeup Genius adında bir sanal makyaj uygulaması sunuyor. Uygulama, akıllı telefon kameralarını sanal aynalara dönüştürüyor ve kullanıcılara L’Oréal makyaj ürünlerini deneme olanağı sunuyor. Sadece ABD’de erişilebilen bu uygulama kullanıcılara kendilerine en uygun makyaj ürünlerini belirleme ve ona göre alışveriş yapma şansı sunuyor. Uygulama, kişisel bir deneyim sunarak kullanıcıları makyaj ürünlerini denemeye teşvik ediyor.

IKEA
IKEA’nın artırılmış gerçeklik teknolojisi içeren uygulaması Place, kullanıcılara IKEA mobilyalarının evlerinde nasıl görüneceği hakkında fikir veriyor. Kullanıcıların katalogdan seçtikleri bir mobilyanın evlerinin herhangi bir köşesinde nasıl duracağını görmek için tek yapmaları gereken, telefonlarını o köşeye yöneltmek. Uygulama kullanıcılara satın almadan önce ilgilendikleri mobilyanın evlerinde nasıl duracağını görme fırsatı sunuyor.

Eğlenceli Deneyimler Sunma

Artırılmış gerçeklik işletmelere müşterileri için eğlenceli deneyimler sunma şansı tanıyor. Özellikle oyunlaştırma alanında kullanılan bu teknoloji, eğlenceli ve zorlayıcı deneyimler sunarken kullanıcı etkileşimini de artırıyor.

Disney Boyama Uygulaması

Disney’in artırılmış gerçeklik teknolojisi içeren boyama uygulaması, kâğıt üzerindeki iki boyutlu görselleri anime edilmiş üç boyutlu karakterlere dönüştürüyor. Örneğin kâğıt üzerinde boyanmış bir fil, uygulama tarafından görüntülendiğinde aynı renklerle gerçek zamanlı olarak üç boyutlu bir karaktere dönüşüyor.

Pizza Hut Menüsü

Pizza Hut’ın artırılmış gerçeklik teknolojisi içeren menüsü de eğlence odaklı artırılmış gerçeklik uygulamalarına başarılı bir örnek teşkil ediyor. Uygulama, kullanıcıların menüde gezinerek istedikleri pizzayı sipariş etmelerine olanak tanımakla kalmıyor; bedava pizza kazanma şansı elde edecekleri bir de oyun içeriyor.

Le Petit Chef

Skullmapping firması tarafından geliştirilen Le Petit Chef, restoran endüstrisine yönelik olarak geliştirilmiş olan üç boyutlu bir karakter. Restoran misafirlerine unutulmaz bir deneyim sunan bu uygulama artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde Le Petit Chef’in bir anda misafirlerin tabaklarında belirmesini sağlıyor. Küçük şef birkaç dakika boyunca misafirlere sipariş ettikleri yemeğin yapılışını gösteriyor. İşini tamamlar tamamlamaz, gerçek bir garson bu yemeği servis etmek için geliyor. Dünyanın sayılı şehrinde belirli zaman ve mekanlarda gerçekleştirilen bu gösteri büyük ilgi görüyor.

Pazarlama Alanında Artırılmış Gerçeklik Teknolojisini Kullanmak İsteyenlere İpuçları

Pazarlama faaliyetlerinizde artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanmayı planlıyorsanız;

 • Hedef kitlenizi göz önünde bulundurun ve ilgilerini çekecek şeyler sunun.

 • Teknolojinin yeniliğinden doğan albenisine güvenmeyin, fonksiyonel bir şeyler de sunun.

 • Gerçekten işe yarayan kaliteli içerikler yaratın.

 • Hedef kitlenizle anlamlı bir etkileşim yakalayın.

Sonuç

Artırılmış gerçeklik teknolojisi pazarlama alanında yeni fırsatlar sunuyor. Pazarlamacılar teknolojiyi kullanarak markalarını ve hikayelerini doğrudan müşterilerinin dünyalarına aktarabiliyorlar. Artırılmış gerçeklik, özgün ve yaratıcı bir deneyime olanak tanıyarak müşteri bağlılığını artırıyor. Bu teknolojiye yapılan yatırım, startup’ların daha etkili pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmelerine katkıda bulunuyor.