Vİdeo Pazarlama: Doğru Adımlarla Görüntülemeden Fazlasını Edİnİn

girl-3718512_1920.jpg

Video pazarlamanın önemini anlamak için istatistiklere bakmak yeterli…Her gün milyarlarca video izleniyor, kullanıcılar saatlerini video platformlarında geçiriyor. YouTube, en sık kullanılan arama motorları arasında Google’dan sonra ikinci sırada geliyor. Bu durumun farkında olan birçok marka, pazarlama faaliyetlerinde videonun gücünden yararlanmak için birbirleriyle yarışıyor.

Peki, her video ile pazarlama faaliyeti beklenen sonucu veriyor mu? Maalesef hayır… Birçok diğer pazarlama aracında olduğu gibi, video da özenle kurgulanmış bir strateji gerektiriyor. Adımlar baştan doğru atılmadığında; videolar benzerleri arasında kayboluyor, hedef kitleye ulaşmıyor, yeterince izlenmiyor, izlense de herhangi bir dönüşüm yaratmıyor.

Aslında temel birkaç taktikle etkili bir video pazarlama stratejisi oluşturmak ve uygulamak mümkün:

Başlarken…

Bir video yayınlamadan önce şu sorulara cevap vermeye çalışın:

  • Hedef kitlenizin ne tür videolardan hoşlandığını biliyor musunuz?

  • Ne tür videolar yaratmak istediğinizi biliyor musunuz? Örneğin bilgilendirici mi, eğlenceli mi, karşılaştırmalı mı?

  • Hedef kitleniz videolarınızı izledikten sonra ne tür bir aksiyon almalı?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar video stratejinizi belirlemenize büyük oranda yardımcı olur. Örneğin kanal adınızı, kanalınızın ne hakkında olduğunu açıklayan tanım yazınızı ve hangi alanları hedeflediğinizi gösteren etiketlerinizi bu cevaplar doğrultusunda belirleyebilirsiniz. 

Kanalınızı oluşturup videolarınızı yüklemeye başladıktan sonra; videolarınızı daha fazla kişiye ulaştırma konusunda kafa yormaya başlayabilirsiniz:

Öncelikle etkileşim yaratmaya odaklanın

Bunun için videolarınızı yayınladığınız tüm platformları sosyal medya platformları olarak ele alın. Diğer birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi videolarınızı yayınladığınız platformda da beğeni, takipçi, paylaşım ve yorum sayılarınızı artırmak için çalışın.

Örneğin videolarınızın açıklama metinlerinde sorulara yer vermek kullanıcıları yorum yapma konusunda cesaretlendirebilir. Videonuzun altına ekleyeceğiniz “Bir sonraki videonun içeriği ne olmalı?” gibi öneri isteyen bir açıklama metni sayesinde hem izleyicilerinizi diyaloğa dahil edebilir; hem de yeni videolarınız için kolayca yeni konular bulabilirsiniz.

Açıklama metinlerinin ilk 100 karakterinin görüntülenebilir olduğunu; tüm metnin ancak “Daha fazla göster” linkine tıklandığında görüntülenebildiğini göz önünde bulundurarak sorunuzu baştan sorun. Mümkün olduğunca açık uçlu sorular sorarak izleyenleri diyaloğa davet edin.

Kullanıcılar sorularınızı cevapladığında mutlaka kendilerine dönüş yapın. Böylece cevap veren ve yorum yapan kullanıcılara kendilerini dikkate aldığınız mesajını verebilirsiniz.

Kanalınızdaki etkileşimi artırmanın bir diğer yolu da izleyicilerin daha fazla videonuzu izlemelerini sağlamaktır. Bunun için benzer içerikteki videolarınızı oynatma listelerinde (playlist) toplayabilirsiniz. Böylece videonuzu izlemeyi bitiren kullanıcının karşısına hemen yeni videonuzla çıkmış olursunuz. 

Videolarınızın sonunda diğer videolarınıza, hatta video çalma listelerinize link verebilirsiniz. Böylece bir videonuzu izleyen kullanıcılar otomatik olarak diğer videolarınıza da yönlendirilmiş olur. Birden fazla videonuzun izlenmesi, etkileşim oranına paralel olarak yorum ve takipçi sayınızı artırmanızı sağlayabilir.

İzleyicilerinizle Bağ Kurun

Videolarınız sayesinde oluşturduğunuz etkileşimler izleyicilerinizi aboneye dönüştürerek hedef kitlenizle uzun ömürlü bağlantılar kurmanızı sağlayabilir. Abone sayınızın artması yeni videolarınızın izlenme ve etkileşim sayılarının artmasına da katkıda bulunabilir. Çünkü yüklediğiniz her yeni video ile abonelerinize bir bilgilendirme mesajı gider. 

Videonuza logo, ikon gibi markanızı yansıtacak bir tanıtım görselini videonuza filigran (watermark) olarak eklemeniz; benzer videolar arasında farklılaşmasını ve marka adınızla anılmasını sağlar.

Videolarınıza izleyicileri harekete geçiren eyleme çağrı (call-to-action) mesajları eklemeniz de takipçi sayınızı artırmanıza katkıda bulunabilir. Bunun için hem videonuzdaki konuşmanız sırasında sözlü olarak; hem de video açıklama metinlerinde yazılı olarak izleyicilerden kanalınıza abone olmalarını, videolarınızı beğenmelerini, yorumlamalarını veya paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

İzleyicilerinizi harekete geçirmek için yapmanız gereken en temel şey kaliteli içerikler üretmektir. İçerikleriniz yeterince ilgi çekici ve tatmin edici değilse dünyanın en yaratıcı eyleme çağrı mesajları bile işe yaramayabilir.

İzleyicilerinizi Takipçiye Dönüştürün

Video açıklamalarınıza ve kanalınızın hakkında bölümüne markanızla ilgili linkler ekleyebilirsiniz. Örneğin web sitenize, blog’unuza veya sosyal medya hesaplarınıza linkler vererek izleyicileri ilgili kanallara yönlendirebilirsiniz. Bu linkleri verirken takip kodları içeren ve UTM olarak bilinen linkler kullanmanız, kaç tıklama aldığınızı; kaç kişinin yönlendirdiğiniz adresleri ziyaret ettiğini kolayca görmenizi sağlar. UTM linkler yaratmak için https://bitly.com gibi ücretsiz servislerden yararlanabilirsiniz.

Birçok video platformu dönüşüm oranlarınızı artırmanıza katkıda bulunacak araçlar sunar. Örneğin YouTube, sunduğu Kartlar (Cards) özelliği ile videolarınızdan çeşitli yönlendirmeler yapmanızı sağlıyor. Kartlarda fotoğraf, eyleme çağrı (CTA) butonları veya metinlere yer verebilirsiniz. Bu araçları kullanarak web sitenize veya diğer videolarınıza yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Bu kartların videonuzda ne zaman belireceğini de siz belirleyebilirsiniz. Ancak zamanlama konusunda stratejik davranmalısınız. Örneğin en çok tıklama alabileceğinizi düşündüğünüz zamanlarda belirmelerini sağlamanız mantıklı olabilir. Örneğin makyaj tekniklerinden bahseden bir videoda, ilgili makyaj malzemesi kullanılmaya başlandığı anda ekranda bir “Satın Al” butonu belirmesi, kullanıcıları ilgili e-ticaret sayfasına yönlendirerek satışları artırabilir.

Video Pazarlamada Başarı İçin…

Video pazarlama faaliyetlerinizin başarıyla sonuçlanması için yeterli izleyici sayısına ulaşmalı ve izleyicilerinizin içeriklerinizle mümkün olduğunca çok etkileşime girmesini sağlamalısınız. Henüz kanalınızı yaratma aşamasındayken hedeflerinizi belirler ve yukarıdaki temel taktikleri belirli bir strateji doğrultusunda uygularsanız başarılı olmamanız için hiçbir neden yok. Başarınızı sürdürmenizin sırrı ise, aynı kalitede yeterli sıklıkta içerik üretmekten geçiyor.