Startup başarısında temel araçlardan bİrİ: İçerİk pazarlama

Son zamanların en moda kavramlarından biri içerik pazarlama… Küçük işletmelerden markalaşmış kurumlara; kurumlar arası etkileşime dayalı B2B’den son kullanıcıya hitap eden B2C’ye giderek daha fazla işletme içerik pazarlamaya yöneliyor. İçerik pazarlama hemen her tür işletmeye bir şekilde fayda sağlasa da; en büyük faydayı geleneksel pazarlama stratejileri ile başlangıç yapmanın zorluklarından kurtardığı startup’lara yapıyor.

Birçok startup içerik pazarlamanın önemini çoktan fark etmiş durumda. WPCurve tarafından gerçekleştirilen ve startup’ların içerik pazarlamaya yönelik tutumlarını inceleyen araştırmaya göre, startup’ların %89’u içerik pazarlamadan yararlanıyor. İçerik pazarlamadan yararlanan startup’ların %70’i elde ettikleri sonuçlardan memnun olduklarını; %66’sı ise içerik pazarlamanın büyüme sağlayan önemli bir kanal olduğunu belirtiyor.

Kısacası etkili bir içerik pazarlama stratejisi benimseyerek, diğer birçok startup’ın yüzleşmek zorunda kaldığı zorlukları alt edebilirsiniz. İçerik pazarlama ile düzenli olarak hedef kitleniz için önem taşıyan kaliteli içerikler üretebilir ve bu içerikleri farklı kanallar aracılığıyla sunarak startup’ınızın genel başarısına katkıda bulunabilirsiniz.

Minimum maliyetle bilinirlik yaratın

Startup’lar için en önemli önceliklerden biri dikkat çekerek bilinirlik yaratmak. Bilinirlik yaratma deyince akla ilk gelen geleneksel reklamcılık olsa da, finansal kaygılar ve kısıtlı pazarlama bütçesi ile hareket etmek zorunda olan birçok startup için bu ulaşılması zor bir seçenek olarak kalıyor. Buna karşın içerik pazarlama, startup’ınıza görünürlük sağlayarak ihtiyaç duyduğunuz bilinirliği yaratma konusunda düşük maliyetli bir alternatif sunuyor. Örneğin dijital yayıncılık seçeneklerinin giderek artması sayesinde içeriğinizi hedef kitlenizle buluşturmak için kullanabileceğiniz pek çok kanal herhangi bir ücret gerektirmiyor.

Kendinize yatırım yapın

Düzenli olarak kaliteli içerik üretebilmek, farklı kaynaklar kullanarak bilginizi geliştirmenizi gerektiriyor. Yeni şeyler öğrenmek hedef kitlenizin beklentilerini daha doğru anlamanıza ve  sorularına daha doğru cevaplar verebilmenize katkı sağlıyor. Böylece, sürekli öğrenerek kendinize yatırım yapmakla kalmıyor; aynı zamanda yeni içerikler için konu bulma konusunda da önemli bir engeli aşmış oluyorsunuz. Çünkü öğrendiğiniz her yeni şey, aktarabileceğiniz yeni bir bilgi; diğer bir deyişle de yeni bir içerik fırsatı anlamına geliyor. Ayrıca düzenli olarak kaliteli içerikler üretmek uzun vadede startup’ınızın faaliyet göstermekte olduğu alanda uzman olarak anılmasına katkıda bulunuyor.

Güçlü ilişkiler kurun

Hedef kitlenizin beklentilerini ve sıkıntı duydukları noktaları göz önünde bulundurarak içerik ürettiğinizde; onlara işe yarar bilgi iletmekle kalmıyor; onlarla güçlü bir bağ kurmanız için gereken en temel adımlardan birini de atmış oluyorsunuz. Düzenli olarak güncellenen kaliteli içerikle hedef kitlenize web sitenizi ve içeriklerinizi paylaştığınız çeşitli kanalları yeniden ziyaret etmeleri için önemli bir sebep sunuyor ve bu sayede kendileri ile olan bağlarınızı güçlendirme fırsatı ediniyorsunuz. Hedef kitlenizle sürekli etkileşim halinde olmak; düzenli olarak geribildirim akışı anlamı da taşıyor. Hedef kitlenizin görüşlerini yansıtan herbir yorum; size yeni içerik fırsatları için malzeme sağlamış oluyor. İhtiyaç duydukları bilgiyi beklentilerini karşılayacak şekilde ileterek hedef kitleniz ile aranızdaki bağı güçlendiriyor ve sağlam ilişkiler kurmanızı sağlıyor.

Startup’ınızı farklılaştırın

İçerik pazarlama; ürün ve hizmetlerinize odaklanan benmerkezci bir yaklaşımdan çok müşteri odaklı bir yaklaşımı gerektiriyor. Diğer bir deyişle startup’Inızı farklılaştırmanın yolu; ürün ve hizmetlerinizin ne kadar harika olduğundan bahsetmek ve rakiplerinizinkilere karşı sizin ürünlerinizi tercih etmeleri için hedef kitlenizi ikna etmeye çalışmaktan değil; onların ihtiyaçlarını daha iyi anlamaktan ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde cevaplayacak çözümler sunmaktan geçiyor. Yüksek kaliteli bilgilendirici içerikler sunarak sektörde uzman olarak anılabilir; sahip olduğunuz bilgi ve sağladığınız güçlü içgörüler sayesinde startup’ınızı farklılaştırabilirsiniz.

Uzun vadeli strateji geliştirin

İçerik pazarlama, müşterilerin yaşadığı temel sorunlara çözümler üreten veya belirli bir uzmanlık alanını ve bilgi birikimini yansıtan kaliteli içerikler üretmeyi gerektiriyor. İçerik pazarlama aynı zamanda kesintisiz dinlemeyi, sürekli öğrenmeyi, değerlendirme yapmayı ve problem çözmeyi kapsayan bir süreci gerektiriyor. Kaliteli içerik üretebilme hedefiyle yazdığınız her yazı, müşterilerinizi daha iyi anlamanızı ve ihtiyaçlarını daha iyi cevaplamanızı sağlayacak yeni bir şey öğrenmenize katkıda bulunarak sizi bir adım ileri taşıyor. Bu çaba sürekli hale geldiğinde sürekli gelişim gösterecek uzun vadeli bir strateji oluşturmanıza katkıda bulunuyor.

Startuplar genellikle engellerle yolun çok başındayken karşılaşmaya başlıyor. Bir yandan finansal kaygılarla, zaman yönetimiyle ilgili sorunlar ve yeni sorumlulukların getirdiği baskıyla mücadele ederken; diğer yandan kendilerini başarıya taşıyacak en uygun pazarlama yaklaşımını belirleyebilmek için arayış içine giriyorlar. İçerik pazarlama startup’ların bu arayışlarına; bilinirlik oluşturma, güçlü ilişkiler geliştirme ve rekabette farkılılaşma gibi katkılarda bulunan etkili bir çözüm olarak cevap veriyor.