Startup'lar İçİn İçerİk pazarlama: nereden, nasıl başlamalı?

İçerik pazarlamanın firmanıza katacağı gücün farkındasınız. Startup’ınızı başarıya taşıyacak bir araç olarak görüyorsunuz. İçerik pazarlama kullanmaya karar vermek başlangıç için önemli bir adım. Ancak bir sonraki adım nasıl kullanmanız gerektiğini bilmeyi gerektiriyor. Diğer bir deyişle bir içerik pazarlama stratejisine ihtiyaç duyacağınıza işaret ediyor.

Strateji, kulağa fazla ciddi gelebilir. Üstelik, startup’ınızın kurulum aşamasında strateji geliştirme çabalarıyla çoktan yorulmuş olabilirsiniz. Ancak bu kez stratejiyi içerik pazarlama yolculuğunda startup’ınızı başarıya taşıyacak basit bir plan olarak düşünün. Başlangıç içerik pazarlama stratejinizi oluşturacak bu planı geliştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Hedefinizi belirleyin

Bir pazarlama yaklaşımı olarak içerik pazarlamadan yararlanmadaki amacınız nedir? İçerik pazarlamayla ne başarmayı hedefliyorsunuz? Cevaplarınız farklılık gösterebilir: marka bilinirliği yaratmak, yeni üyelere ulaşmak, websitenizin trafiğini artırmak ya da ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek…Birden çok hedefiniz olabilir. Ancak hepsini tek elde gerçekleştiremezsiniz. Önceliklerinizi belirleyin ve işe en önemlisinden başlayın.

Araştırma yapın

Bir girişimci olarak geliştirdiğiniz ürüne olan tutkunuz, diğer her şeyi bir zaman kaybı olarak görmenize neden olabilir. Bu yüzden araştırma konusunu ihmal etme eğiliminde olabilirsiniz. Ancak araştırma, ürün ve pazarlama stratejisi oluştururken atılması gereken en temel adımlardan biri arasında yer alıyor. İşe faaliyet gösterdiğiniz sektördeki içerikleri araştırmakla başlayın. Ne tür içerikler üretiliyor? Nelerden bahsediliyor? En çok karşılaşılan zorluklar neler? Quora gibi soru-cevap platformlarına göz atın. Sektörünüze özel anahtar kelimeleri kullanarak arama yapın. Sonrasında rakiplerinizi gözden geçirin.  Rakipleriniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz; rekabette farklılaşmanız da o kadar kolay olur.

Hedef kitlenizi belirleyin ve sınıflandırın

Hedef kitlenizin sorularını doğru cevaplayabilmeli; sorun yaşadıkları alanlarla ilgili etkili çözümler sunabilmelisiniz. Bunu yapmanın yolu onları tanımaktan geçiyor. Hedef kitlenizi tanımlamaya ve gruplandırmaya çalışın. Mümkün olduğunca spesifik davranın. Örneğin, B2C alanında faaliyet gösteriyorsanız; “25 yaşın üstünde master diplomasına sahip kadınlar” bir tanımlama olabilecekken; B2B alanında faaliyet gösteriyorsanız; “50’nin üzerinde çalışanı olan ve yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmalar” şeklinde bir tanım işe yarayabilir. Tüm hedef kitle gruplarınıza aynı anda ulaşamazsınız. Bu yüzden hedef kitlenizi gruplandırırken mümkün olduğunca dar sınıflandırmalar yapın. Böylece herbir grubu daha iyi anlayabilir ve onlara daha doğru çözümler sunabilirsiniz.

Kendinizi hedef kitlenizin yerine koyun

Hedef kitlenizin ne tür soruları olabileceğini düşünün. Bu sorulara nasıl cevaplar aradıklarını, hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını bulmaya çalışın.  Ve yarattığınız içeriklerde bu anahtar kelimelere yer verin. Kendinizi hedef kitlenizin yerine koyun, onlar gibi düşünmeye çalışın. Google’a sorabilecekleri soruları listeleyin; elde edecekleri arama sonuçlarını bulmaya çalışın. Sorularını cevaplar nitelikte içerikler var mı? Varsa ne tür içerikler? Cevaplarda herhangi bir eksiklik, boşluk var mı? Varsa; bu boşlukları hedef kitlenizin omuzlarındaki yükü hafifletecek ve karşılaştıkları zorluklardan kurtulmalarını sağlayacak şekilde doldurmanın yolları neler?

İçerik türlerini listeleyin

Hedef kitlenizi ilgilendiren temel konu ve sorunlarn bir listesini yaptıktan sonar; bir liste de çözüm sunarken başvurabileceğiniz içerik türleri için yapın. Örneğin bazı soruları cevaplamak için infografik doğru bir tercih olabilecekken; bazıları çok daha fazla detay gerektirdiği için bir white paper ile cevaplanabilir. Faaliyet gösterdiğiniz sektörde ne tür içerikler kullanıldığını; başka neler kullanılabileceğini bulmaya çalışın. İçlerinde en kolay başlayabileceğiniz hangisi?  Hangi türü kullanırsanız uzmanlık alanınızı hedef kitlenizi memnun edecek şekilde yansıtma fırsatı bulabilirsiniz? Cevapların sektöre ve çalışma alanine göre farklılık gösterebileceğini unutmayın. Sunumlar, white paper’lar, broşürler, blog yazıları, makaleler, raporlar, e-kitaplar, infografikler, videolar kullanabileceğiniz başlıca içerik türleri arasında sıralanabilir.

İçerik kanallarınızı belirleyin

Ne kadar kaliteli içerik üretseniz de, doğru paylaşmadığınız sürece bir faydası olmaz. İçeriğinizi paylaşmak için doğru dağıtım platformlarını kullanmak, içeriğinizin etkisini artıracaktır. Dağıtım platfomlarını iki kategoride incelemek mümkün. İlki, direct olarak takipçilerinize ve kayıtlı üyelerinize ulaşmanızı sağlayan platformlar. Web siteniz, blog’unuz, Linkedin, Facebook, Twitter gibi sosyal medya kanalları bu platformlar dahilinde değerlendirilebilir. İkincisi, takipçilerinizle sınırlı kalmayıp daha geniş bir kesime hitap etmenizi sağlayan platformlar. Bu kategoride değerlendirilebilecek platformların en bilinenlerini Outbrain, Nativo, Taboola, Onespot, Contently ve Hubspot şeklinde sıralamak mümkün. Her iki platform türünden aynı anda yararlanmak, içerik dağıtımınızı artırarak daha geniş bir kesime ulaşmanıza katkıda bulunabilir.

Performans ölçümünde kullanacağınız ölçütleri belirleyin

İçerik pazarlama çabalarınızın etkinliğini ölçmek için doğru ölçütler belirlemeye çalışın. Yoksa başarılı olup olmadığınızı asla bilemezsiniz. Doğru ölçütler belirleyerek içerik pazarlama faaliyetlerinizin izini sürebilir, sonuçları daha doğru değerlendirebilirsiniz. Böylece hedeflerinizi, daha iyi sonuçlar almak için hedeflerinizi yenileyebilir veya kullanmakta olduğunuz araçları değiştirebilirsiniz. Öncelikle, herbir içerik türü için en doğru ölçütleri belirlemeniz gerekiyor. Bu ölçütler, takipçi sayısını, video görüntülenme sayısını, retweet sayısını veya sosyal medyada gerçekleştirilen paylaşım sayısını içerebilir. Atılması gereken diğer bir adım ise sunmakta olduğunuz içeriklerin herhangi bir hedef kitlenizi aksiyon almaya itip itmediğini öğrenmek. Bu aksiyonlar haber bülteninize üye olmayı, gönderdiğiniz e-postaları açmayı, ücretli üyeliği, hatta ürün veya hizmetinizi satın almayı kapsayabilir. 

Yukarıda bahsedilen bu adımları atarak startup’ınızın içerik pazarlama faaliyetlerinizde size yol gösterecek bir rehber elde edebilirsiniz. Böylece içerik pazarlamaya dair herhangi bir zorlukla karşılaştığınızda kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz. İçerik pazarlama faaliyetleriniz ne kadar etkili olursa; startup’ınızın genel başarısına katkıları da o kadar fazla olur.